Ant Plus Özel Öğretim Kursu

Yaşam ve başarı yolculuğunda kaptan hepimiz miyiz?

Bilinçaltımız saf bir çocuğa benzer, bilinçaltımız iyi olduğu müddetçe yaşamımıza yön verir hale gelebiliriz. İçsel motivasyonumuzun kontrolünü elimizde tutabiliriz.

Motivasyonun kuramsal tarafını biz bir kenara bırakarak, yaşamın içerisindeki uygulama noktalarına ve bizlere önerdiği çözümlerine bakalım…

Kişilerin motivasyonu içsel ve dışsal olmak üzere 2 bölüme ayrılır. İç dünyamızın motivasyonu bir tek kendi elimizdeyken, dış motivasyon ise tüm bunların dışındaki etkenlere ve kişilere bağımlıdır.

İçsel olarak motive olmuş bireyler, başarılı olmak için kendilerini yönetebilme özelliğine sahiptirler. Dışsal motivasyon ise, diğer insanoğlu aracılığı ile gelen, negatif ve pozitif etkilerde bulunabilen, davranışın tekrarlanma olasılığını artırıp, azaltabilen, maddi ve içsel değerler taşıyabilen güçlendirme veya pekiştirmelerdir. Dışsal ödüller maddi olmayan kaynaklardan gelebilir. Örneğin, takdir edilme, övülme, alkışlanma vb.

Bunun için karşımızdaki kişileri pozitif motive edebilmek adına bol bolca ‘teşekkür’ ve ‘takdir’ etmeyi öneririz. Kırıcı kritik ise mümkünse hiç yapılmamalıdır. Eğer ille de yapılacaksa sadece “iki” birey arasında yapılmasına dikkat edilmelidir. Bir davranışa ödül vermek, o davranışın tekrar ortaya çıkma olasılığını da arttırmakta bir pekiştirici olarak rol oynamaktadır. Her teşekkür bir teşviktir.

Olumsuz bir eleştiri yapacaksanız bunu “sandviç metodu”nu kullanarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu metotta amaç, karşımızdaki kişiye söylemek istediğimiz olumsuz bir mesajı, iki olumlu mesaj arasına alarak kişiyi rahatsız etmeden mesajı almasını sağlamaktır. Rahatsız olduğumuz cümleyi söylemeden önce karşımızdaki kişinin olumlu bir yanını söylemeliyiz ki kişi savunmaya geçmesin.

Ant Plus Özel Öğretim Kursu

university-title-decor-light

Ant Pluslı olmak ister misiniz?

Antalya’nın en iyi uzman öğretmen kadrosuna sahip olan Ant Plus’a kayıt olmak, okulumuz öğretmenlerimiz ve derslikler ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hemen İletişime Geç!

Hakkımızda

Ant Plus Özel Öğretim Kursu olarak; uzun yıllara dayanan eğitim geçmişimizle binlerce öğrenciye geleceklerinin inşasında katkı sağladık.

Bizi Takip Edin!

İletişim

Demircikara Mahallesi Burhanettinn Onat Caddesi C Blok 59/C NO:19/20, 07200 Muratpaşa/Antalya
Tel: +90 242 502 50 22